Auktionsarchiv: Los-Nr. 77

Seneca Lucius Annaeus. Opera quae extant omnia: a Iusto Lipsio emendata et scholis illustrata. Editio quarta, atque ab ultima lipsi manu: aucta Lamberti Fromondi scholiis ad quaestiones naturales, & ludum de morte Claudij Caesaris... Antwerp: Ex Offi...

Schätzpreis
0 £
Zuschlagspreis:
260 £
ca. 363 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 77

Schätzpreis
0 £
Zuschlagspreis:
260 £
ca. 363 $

Seneca Lucius Annaeus. Opera quae extant omnia: a Iusto Lipsio emendata et scholis illustrata. Editio quarta, atque ab ultima lipsi manu: aucta Lamberti Fromondi scholiis ad quaestiones naturales, & ludum de morte Claudij Caesaris... Antwerp: Ex Officina Plantiniana, Balthazar Moretus, 1652. In-folio (mm 405x257). Pagine [16], XXXVI, 911, [1]. A tratti lievemente brunito, ma buon esemplare marginoso. Frontespizio architettonico inciso in rame con ritratti di divinità, eroi e filosofi; antiporta incisa da Cornelis Galle su disegno di Henri d'Oultremont raffigurante ritratto di Giusto Lipsio in ovale entro elaborata cornice allegorica sormontata dal berretto frigio di Mercurio e da un sole radiante con fattezze umane. Con inoltre 2 grandi tavole calcografiche a piena pagina raffiguranti Seneca. Altro ritratto di Seneca inciso in rame alla p. XXIV. Capilettera, finalini e fregi xilografici ornati. Legatura del primo Settecento in pergamena su cartone con unghie, tassello con titolo in oro al dorso, risguardi in carta marmorizzata. Ex-libris nobiliare inciso al contropiatto. Quarta edizione (variante C recante la dedica a papa Paolo V) delle opere filosofiche di Seneca per le cure di Giusto Lipsio (la prima era apparsa nel 1605). Si tratta dell'edizione filologicamente più importante di tutto il secolo, che fece scuola per molti anni. Il volume si apre con un Iudicium super Seneca eiusque scriptis e con il De vita et scriptis L. Annaei Senecae di Giusto Lipsio. Il volume contiene: De ira, De consolatione, De providentia, De tranquillitate animi, De constantia sapientis, De clementia, De brevitate vitae, De vita beata, De otio sapientis, De beneficiis, 124 epistole, Naturales quaestiones e Apokolokuntosis. Con copiosissimo indice finale degli argomenti e dei termini principali. Commento stampato su due colonne. Le Naturales quaestiones e l'Apokolokuntosis recano il commento del filologo Libert Froidmond. Brunet V, 276; Graesse VI, 348-349. Folio (405x257 mm). [16], XXXVI, 911, [1]. Light browning but good copy wide margined. Copper engraved architectonic title-page with heroes, philosophers, divinities portraits; frontispiece engraved by Cornelis Galle drawn by Henri d'Oultremont showing Giusto Lipsio's portrait into an oval included in an allegoric frame. Two big copper engraved plates in full page illustrating the author. Another Seneca's portrait copper engraved at page XXIV. Woodcut initials, head and tail-pieces decorated. Early Eighteenth century vellum on cardboard with yapp edges, gilt title on label on the spine, marbled flyleaves. Noble ex-libris engraved at the pastedown. Fourth edition (version C, including inscription to Paolo V) of Seneca philosophy works, curated bu Giusto Lipsio (the first one appeared in 1605). Philologically is the most important work of this century, later studied for many years again. The volume De ira, De consolatione, De providentia, De tranquillitate animi, De constantia sapientis, De clementia, De brevitate vitae, De vita beata, De otio sapientis, De beneficiis, 124 epistole, Naturales quaestiones e Apokolokuntosis. These two last works are commented by the phylologist Libert Froidmond. Brunet V, 276; Graesse VI, 348-349. Folio (405x257 mm). [16], XXXVI, 911, [1]. Light browning but good copy wide margined. Copper engraved architectonic title-page with heroes, philosophers, divinities portraits; frontispiece engraved by Cornelis Galle drawn by Henri d'Oultremont showing Giusto Lipsio's portrait into an oval included in an allegoric frame. Two big copper engraved plates in full page illustrating the author. Another Seneca's portrait copper engraved at page XXIV. Woodcut initials, head and tail-pieces decorated. Early Eighteenth century vellum on cardboard with yapp edges, gilt title on label on the spine, marbled flyleaves. Noble ex-libris engraved at the pastedown. Fourth edition (version C, including inscription to Paolo V) of Seneca philosophy works, curated bu Giusto Lipsio (the first one

Auktionsarchiv: Los-Nr. 77
13.03.2018
Forum Auctions
4 Ingate Place
London, SW8 3NS
Großbritannien und Nordirland
info@forumauctions.co.uk
+44 (0) 20 7871 2640

Auktionsarchiv: Los-Nr. 77
13.03.2018
Forum Auctions
4 Ingate Place
London, SW8 3NS
Großbritannien und Nordirland
info@forumauctions.co.uk
+44 (0) 20 7871 2640