Auktionsarchiv: Los-Nr. 1005

Sakral skulptur, sengotik

Fine Art & Antiques
12.12.2017 - 14.12.2017
Schätzpreis
15.000 SEK - 20.000 SEK
ca. 1.781 $ - 2.375 $
Zuschlagspreis:
14.400 SEK
ca. 1.710 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1005

Sakral skulptur, sengotik

Fine Art & Antiques
12.12.2017 - 14.12.2017
Schätzpreis
15.000 SEK - 20.000 SEK
ca. 1.781 $ - 2.375 $
Zuschlagspreis:
14.400 SEK
ca. 1.710 $

SAKRAL SKULPTUR, sengotik, 1400-talets slut/1500-talets början, sannolikt flamländskt/nederländskt arbete, Kristus uppstånden, fullplastisk, troligen valnöt, färgrester av mörkt rött samt grå karnation, höjd 73 cm; skador, delar saknas Ursprungligen har skulpturen möjligen ingått som krön på ett altarskåp PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion, våren 1978, nr 1186, avbildad plansch 99

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1005
12.12.2017 - 14.12.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1005
12.12.2017 - 14.12.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407