SAKRAL SKULPTUR, sengotik, 1400-talets slut/1500-talets början, sannolikt flamländskt/nederländskt arbete, Kristus uppstånden, fullplastisk, troligen valnöt, färgrester av mörkt rött samt grå karnation, höjd 73 cm; skador, delar saknas Ursprungligen har skulpturen möjligen ingått som krön på ett altarskåp PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion, våren 1978, nr 1186, avbildad plansch 99