Auktionsarchiv: Los-Nr. 13

Ryszard Winiarski (1936 - 2006)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 13

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:

Ryszard Winiarski (1936 - 2006) "Obszar 162", 1973 r. akryl/płótno, 100 x 100 cm sygnowany i datowany na odwrociu: 'Winiarski 1973', 'Area 162' na odwrociu papierowe nalepki: z Barney Weigner Gallery N.Y. oraz nalepka z opisem pracy w maszynopisie po angielsku Opis na rewersie: Losowanie: ilość, położenie i rozmiar stref o statystycznej strukturze. Zmienna losowa - tablica liczb przypadkowych i kostka do gry. WYSTAWIANY: - 1973 Barney Weigner Gallery; Nowy Jork - 2002 Polski Dom Aukcyjny Sztuka, Kraków LITERATURA: - Ryszard Winiarski prace z lat 1973-1974, katalog wystawy, [red.] Józef Grabski, IRSA, Kraków 2002, s. 70-71, kat. 22. Dążąc do maksymalnego uproszczenia środków artystycznego wyrazu, Winiarski posługiwał się początkowo tylko czernią i bielą (odpowiednikami matematycznych zer i jedynek) oraz kwadratem jako stałym modułem budującym kompozycje, których zapis powstawał w wyniku zastosowania przypadku w procesie tworzenia pracy (rzut kostką do gry, losowanie, wybór przypadkowych liczb). Zgodnie z koncepcją artysty jego prace były wynikiem połączonych ze sobą czynników przypadku i zaprogramowania. Program przewidywał np. wybór wielkości kwadratu, wybór koloru lub narożnika obrazu, od którego zaczynała się rozwijać kompozycja. O ostatecznym wyborze elementów decydował jednak przypadek, czyli rzut kostką lub monetą. Pod jego ręką przypadek nabierał cech logiczności. Estymacja: 80 000 - 95 000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 13

Auktionsarchiv: Los-Nr. 13