Auktionsarchiv: Los-Nr. 37

Ryszard Grzyb (b. 1956)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
48.000 PLN
ca. 13.045 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 37

Ryszard Grzyb (b. 1956)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
48.000 PLN
ca. 13.045 $

Ryszard Grzyb (b. 1956) Nosorożec i motyle, 1991 r. akryl/płótno, 220 x 230 cm sygnowany, opisany i datowany na odwrociu: 'RYSZARD GRZYB | 220 x 230 1991' WYSTAWIANY: - „Wystawa młodej sztuki polskiej”, Arthur Andersen, Warszawa, maj - sierpień 2001 LITERATURA: - Wystawa młodej sztuki polskiej, Arthur Andersen, katalog wystawy, Warszawa, 2001 (il.) W latach 90. pojawiły się na płótnach Ryszarda Grzyba zwierzęta: nosorożce, króliki, motyle i żółwie. Prastary temat zwierzęcia został przez artystę ujęty w dekoracyjnej formie, którą charakteryzuje feeria barw, geometryczność kształtów i bogactwo ornamentów. Ich poetyckość, groteskowość, sensualność odzwierciedla światopogląd artysty, w którym przedstawienie malarskie jest nacechowane myśleniem magicznym i totemicznym, odsyłającym, do obecnej w kulturach pierwotnych, filozofii jedności człowieka z kosmosem. „Nosorożec został Nowym Impresjonistą Przyszłości” - pisał Grzyb w jednym ze swoich wierszy. Artysta od zawsze równolegle z malarstwem, uprawiał i publikował poezję. W jego sztuce słowo i obraz stanowią jedność. Ryszard Grzyb studiował w PWSSP we Wrocławiu, w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego (1976-1979) oraz na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie (1979-1981). Dyplom uzyskał w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Po studiach pracował jako asystent w Pracowni Malarstwa i Rysunku na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego w warszawskiej ASP. W latach 1982–1992 był członkiem Gruppy (Paweł Kowalewski, Jarosław Modzlewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk, Ryszard Woźniak), z którą wystawiał i uczestniczył w jej akcjach. Był też współzałożycielem i wydawcą pisma Gruppy - „Oj dobrze już”. Owocem undegroundowego okresu „gruppowego” stały się prace na papierze, których ekspresyjna forma korespondowała z zaangażowaniem, z jakim należący do niej artyści występowali w obronie wolności, zabierali głos w kwestiach politycznych, narodowych czy artystycznych. Równolegle do malarstwa uprawia twórczość poetycką - zadebiutował jeszcze w czasie studiów we Wrocławiu. Swoje teksty publikował w „Nowym Wyrazie” , „Miesięczniku Literackim”, w piśmie „Oj dobrze już” oraz w publikacji „Sztuka Najnowsza. Co słychać” i „Young Poets of a New Poland”. W 2004 rozpoczął multimedialny projekt „Zdania napowietrzne”, w ramach którego kolekcjonuje krótkie sentencje poetyckie, „absurdalne haiku” jak mówi i umieszcza je w kontekście zupełnie obcym poetyckim eksperymentom - na billboardach, pocztówkach, ołówkach, kubkach, zmienia je w neony, tabliczki informacyjne. Poprzez zawłaszczenie przestrzeni przeznaczonej dla innego rodzaju komunikatów, artysta wzmacnia siłę ich przekazu, wywołując suspens. Oprócz malarstwa i poezji uprawia również sztuki walki - jest karateką. estymacja: 60 000 - 80 000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 37
26.02.2015
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 37
26.02.2015
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600