RUNE JANSSON född 1918 Streck i himlen/Streams in the sky Signerad och daterad Rune Jansson 2009. Olja på duk, 101 x 196 cm. PROVENIENS Galerie Bel'Art, Stockholm UTSTÄLLD Rune Jansson, Konstnärshuset, Stockholm 2011 LITTERATUR Galerie Bel'Art, med text av Dore Ashton: Rune Jansson - Paintings 2009-2011, Stockholm 2001