RITA LUNDQVIST född 1953 Termos Signerad och daterad på baksidan Rita Lundqvist 1990. Olja på pannå, 22 x 23 cm. Signed and dated verso. Oil on panel. PROVENIENS Galleri Thomas Wallner, Malmö UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 LITTERATUR Galleri Lars Bohman: Rita Lundqvist - målningar i urval 1987-1998, avbildad på helsida Rita Lundqvist Född 1953 i Helsingborg Rita Lundqvists bildvärld är förtrollande. Målningarna är till ytan små, glest befolkade av enstaka karaktärer och föremål, men intrycket de förmedlar är stort. Med en precis exakthet i sitt måleri bjuder Lundqvist betraktarens fantasi oändliga möjligheter. För visst är det så att vi börjar fundera vad det är som händer i Lundqvists värld, varför sitter flickan med sin termos alldeles ensam vid avgrunden vid havet. Är hon glad eller ledsen, har hon valt att vara där alldeles själv? Lugnet och stillheten i bilderna är påtaglig, målningarna blir som ett slags statiska symboler, eller som en nutida ikon.