Auktionsarchiv: Los-Nr. 716

Raoul Dufy, Venise - San Giorgio Maggiore

Modern Art & Design
10.05.2017 - 11.05.2017
Schätzpreis
500.000 SEK - 600.000 SEK
ca. 56.939 $ - 68.326 $
Zuschlagspreis:
500.000 SEK
ca. 56.939 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 716

Modern Art & Design
10.05.2017 - 11.05.2017
Schätzpreis
500.000 SEK - 600.000 SEK
ca. 56.939 $ - 68.326 $
Zuschlagspreis:
500.000 SEK
ca. 56.939 $

RAOUL DUFY Frankrike 1877-1953 Venise - San Giorgio Maggiore Signerad Raoul Dufy Akvarell på papper, 50 x 65,5 cm, (bildyta 48,5 x 63,5 cm) Utförd ca 1925. . Målningen kommer att ingå i supplementet till Catalogue Raisonné över Raoul Dufys akvareller som är under utarbetande av Mme Fanny Guillon Lafaille. . . PROVENIENS Collection Marie Cuttoli - Henri Laugier, Paris . UTSTÄLLD Collection Marie Cuttoli - Henri Laugier, Galerie Beyeler, Basel, Schweiz 1970, katalognr 16 . LITTERATUR Jämför. Fanny Guillon-Lafaille: Raoul Dufy - catalogue raisonné des aquarelles, gouaches et pastels, Paris 1981, jämför med katalognr 306 (San Giorgio Maggiore 1938) . . RAOUL DUFY - Fauvisten Raoul Dufy var, tillsammans med Henri Matisse och André Derain en av frontfigurerna i den kortvariga men betydelsefulla konstnärsgruppen "Les Fauves", vilka förespråkade att färgen var konstverkets viktigaste beståndsdel. Under parollen "färgens frigörelse" betonade fauvisterna färgernas egenvärde och använde ofta färgerna rena, direkt från färgtuben. Fauvisterna befriade färgen från dess traditionella, deskriptiva roll i framställningen och visade på så sätt vägen till hur den kunde användas som ett uttrycksfullt självändamål. . Dufy föddes i den normandiska kuststaden Le Havre 1877. I stadens kommunala konstskola träffade han Othon Friesz med vilken han senare delade ateljé i Montmartre och även en livslång vänskap. 1900 blev han antagen vid Ecole des Beaux-Arts i Paris och ställde ut på "Salon des Artistes Francais" och på "Salon des Indépendants". 1907 upptäckte han Paul Cézannes konst vid dennes retrospektiva utställning på "Salon d'Automne" i Paris och for därefter, tillsammans med vännen Georges Braque till Cézannes hemtrakter vid Medelhavet och målade på samma platser som mästaren. Dufy målade ofta i omgivningarna av sin barndomsstad Le Havre, bland annat vid stranden Sainte Adresse och i hamnstaden Fécamp tillsammans med konstnärsvännen Albert Marquet På 1920-30-talen drogs han till kapplöpningsbanorna, där han målade myllret av människor och hästarnas rörelser i klara, lysande färger med svarta ojämna konturer. Han målade regattor, på kasinon, i konserthallar och i cirkusmiljö. . Dufy anses som en av 1900-talets främsta kolorister. Han skapade rörelse, i sina akvareller och oljemålningar, med lätta, snabba och precisa penseldrag tillsammans med enkelhet i linjerna och renhet i formen. Ett av Dufys favoritmotiv var lagunstaden Venedig - 1952 vann han första pris vid Venedigbiennalen och ställde ut 45 verk i den franska paviljongen. . Den aktuella akvarellen, Venise - San Giorgio Maggiore, ägdes i många år av den parisbaserade galleristen Marie Cuttoli, respekterad och beundrad världen över av konstnärer, gallerister och museichefer - hon var framför allt känd som "katalysatorn för modernismen inom vävkonsten". Tillsammans med sin livskamrat fysiologen och statsrådet Henri Laugier skapade hon en fantastisk konstsamling med avantgardets främsta konstnärer, Braque, Picasso, Léger, Dufy, Le Corbusier, Lurçat med flera. Samlingen bevarades i parets magnifika parisvåning på den mytiska adressen 55 rue de Babylone (senare hem till en annan berömd konstsamling, Yves Saint Laurent Pierre Bergé).

Auktionsarchiv: Los-Nr. 716
10.05.2017 - 11.05.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 716
10.05.2017 - 11.05.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407