8 stycken, oljemålningar på papperspannå, Gustav Vasa, Erik XIV, Johan III, Sigismund, Karl IX, Kristina, Karl X, Karl XI, samtida förgyllda ramar, rammått 19,5x24, bildmått 16x21 (obetydliga skrapmärken samt en med obetydligt färgbortfall samt 3 med smärre hörnskador)