Auktionsarchiv: Los-Nr. 75

Peder Mönsted, Fjällandskap en solig vinterdag

The Evening Sale
05.06.2018
Schätzpreis
1.000.000 SEK - 1.200.000 SEK
ca. 114.402 $ - 137.282 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 75

The Evening Sale
05.06.2018
Schätzpreis
1.000.000 SEK - 1.200.000 SEK
ca. 114.402 $ - 137.282 $
Zuschlagspreis:

PEDER MÖNSTED Danmark 1859-1941 Fjällandskap en solig vinterdag Signerad och daterad P Mønsted 1923. Olja på duk, 128 x 201 cm. Enligt etikett på baksidan "Solklar vinterdag från Skogli-Lillehammer" Den danska konstnären, Peder Mørk Mønsted, anses vara den främste landskapsmålaren i sin generation med sitt naturalistiska plein-air måleri. Han erhöll internationell framgång under sin livstid och redan före 1900 fick han stort gehör i Tyskland för sina själfulla och atmosfäriska landskap och sitt genremåleri. Mønsteds konstnärliga begåvning upptäcktes tidigt och han fick sin utbildning vid Prins Frederik Ferdinands Tegneskole i Århus och Konstakademien i Köpenhamn. Här kunde han studera de centrala gestalterna för den danska guldåldern och inspirerades särskilt av konstnärerna Christen Købke och Pieter Christian Skovgaard. Det fanns många goda förebilder i Danmark vid den här tiden och 1878 lämnade Mønsted akademien för att studera för Peder Severin Krøyer (1851-1909) på dennes målarskola. Mønsted återkom alltid till det danska landskapet men gjorde många studieresor runt om i Europa och Nordafrika, i första hand för att studera naturen som utgångspunkt för sina landskapsbilder. Hans måleri som från början hade sina rötter i den storslagna senromantiken kom under senare år att övergå till en reflekterande och genomarbetad realism. Mønsteds stora framgång låg i hans förmåga att schematisera olika typer av landskap och i dem fånga kvintessensen i det skandinaviska, italienska eller allra oftast det danska landskapet. I motiv, uppbyggda kring vattendrag, träd och skogar var han utomordentlig på att avbilda solens strålar genom trädkronorna och deras grenverk, reflektioner av skog och himmel på en vattenyta eller snötäckta vinterlandskap med sensationen av vår - ofta tillsammans i samma målning. I den utsträckning Mønsted inkluderade figurer i sina målningar var de i princip ornament med avsikt att betona den idylliska karaktären i motivet. Endast i ovanliga fall fick figurerna och de narrativa elementen en prominent roll som i traditionellt genremåleri. I den aktuella målningen "Fjällandskap en solig vinterdag" från 1923 visar Mønsted prov den skickliga hanteringen att avbilda ljuset och färgerna i det solbelysta snölandskapet. Den utsökta kompositionen med den diagonala vägen, byggnaderna och molnens strimmiga slöjor bländar i sitt skarpa solljus. Hans känsliga pensel har till synes fångat varenda snökristall och det är en hänryckande realism. Färgspelet mellan de ljusa tonerna och blå-violetta skuggorna gör att motivet får en intressant spänning av yttersta konstnärliga kvalitet.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 75
05.06.2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 75
05.06.2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407