Auktionsarchiv: Los-Nr. 99

Otto Schulz, soffbord, Boet, 1930-tal

Modern Art & Design
22.10.2013 - 23.10.2013
Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 3.117 $ - 3.896 $
Zuschlagspreis:
16.000 SEK
ca. 2.493 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 99

Modern Art & Design
22.10.2013 - 23.10.2013
Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 3.117 $ - 3.896 $
Zuschlagspreis:
16.000 SEK
ca. 2.493 $

OTTO SCHULZ, soffbord, Boet, 1930-tal, formgivet omkring 1935, skivan med dekor i alm och jakaranda, metallskodd fot, höjd 61, diameter 80 cm; renoverat, smärre slitage HISTORIK Liknande bord kom att visas på ett flertal utställningar, dels på Röhsska museet i Göteborg sommaren 1935, senare samma år på hösten i Malmö på Skånemässan samt Boets egen utställning i Göteborg hösten/vintern 1935-36. LITTERATUR Jämför Boet: månadsskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri, Boet, Göteborg, 1935, avbildad s.183, 184, 193 samt 208.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 99
22.10.2013 - 23.10.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 99
22.10.2013 - 23.10.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407