Hlava
kvaš, papír, 1946, 40 x 29 cm, sign. PD Mizera 14. 11. 43, rám, vzadu štítek Ludvíka Kundery, autor patřil ke třetí́ generaci surrealistů, kteří́ tvořili během války. Podílel se na aktivitách žižkovského a spořilovského okruhu surrealistů, spolupracoval také se skupinou Ra, které přispíval do sborníků. Byl básník, dramatik a malíř. V malířské tvorbě byl ovlivněn kubismem, nabízená položka však vznikla pravděpodobně za jeho pařížského pobytu, kde se dostal do kontaktu s nově vznikajícím Dubuffetovým okruhem a vtáhl tak do své tvorby prvky informelu. Toto dílo je unikátní svým raným dialogem se světovým proudem, který české umění začne reflektovat až o téměř desetiletí později
Provenience: z pozůstalosti Ludvíka Kundery (básník, dramatik, prozaik, překladatel z němčiny, editor, literární historik, zakladatel Skupiny RA a člen Sdružení Q. Byl spjatý s avantgardními směry, především surrealismem)
Hlava