Auktionsarchiv: Los-Nr. 950

Olle Olsson Hagalund

Schätzpreis
275.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 35.760 $ - 39.011 $
Zuschlagspreis:
280.000 SEK
ca. 36.410 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 950

Olle Olsson Hagalund

Schätzpreis
275.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 35.760 $ - 39.011 $
Zuschlagspreis:
280.000 SEK
ca. 36.410 $

OLLE OLSSON HAGALUND 1904-1972 På trehjuling genom Hagalund Signerad Olle Olsson Hagalund. Olja på duk, 47 x 56 cm. Med av konstnären bemålad ram Utförd på 1950-talet UTSTÄLLD Minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1973, katalognr 133 Olle Olsson hämtade i de flesta av sina målningar motiv från sitt kära Hagalund. Målningen med den lilla flickan på sin trehjuling innehåller de flesta av de ingredienser man kan förvänta sig av en Olle Olsson-målning från stadsdelen i Solna. Industrialismens genombrott och en allmän centralisering under 1800-talets sista decennier bidrog till en stor inflyttning in till de större städerna. Den blandade arkitektur som då uppstod blev också kännetecknande för Solnas Hagalund. På 1930-talet framträdde de målare som fått namnet naivisterna, de naiva expressionisterna. Det var målare som Sven Erixson Eric Hallström Bror Hjorth och Olle Olsson. I den senares bilder från Hagalund ser vi en sentida gåramålare, en konstnär som på uppdrag utförde gårdsporträtt. Men i Olles fall var det inga beställningar, han målade för sin egen skull i ett försök att bevara en försvinnande idyll. De brokiga husen paraderar stolta men slitna inför hotet från det moderna samhällets ändamålsenliga boendemaskiner. Det blev Olles livsuppgift att skildra denna trakt innan förändringen drog fram. Utan sentimentalitet återger han sina minnesbilder befolkade av sina originella figurer, de som också var dömda att sköljas bort i förändringsvågen. Men som i all god lyrik finns hos Olle Olsson också en svag ton av bitterhet och svårmod; hur ska man kunna glädja sig åt en framgång som äldre när allt vackert man drömt som barn bara bryts ned och trampas sönder. - Jag är naivist för att kunna behålla min barndoms syn på tingen. Det är dock den som blir den lyckligaste delen av livet. Kan jag hålla den kvar, kommer jag alltid att bli lycklig. I På trehjuling genom Hagalund är det koloristen Olle Olsson som berättar, ömt och spirituellt, om de små människorna, om de förbisedda kvarteren där man kunde hyra både en mangel och ett rum på samma gata. Här skildrar han det vackra och mänskliga i det till synes obetydliga och luggslitna, det som alla människor möter på sin väg genom livet. Genom Olle Olssons målningar får vi se ett Hagalund, som kanske också kan symbolisera andra raserade och förlorade idyller, vakna till liv och presentera sig som en paradisisk lustgård Med anledning av en utställning med verk av Olle Olsson på Svensk Franska Konstgalleriet i Stockholm 1945 skrev den välkände och stridbare målaren och skriftställaren Otto G. Carlsund: - Det är obegripligt hur en karl med så enkla redskap som färger och penslar kan trolla om ledsamma, suburba miljöer till paradisiska ängder. Det sker naturligtvis just med hjälp av de rosa och blå toner som evokera sommar och sol. Rosa och blått! Gud vad man väl behöver denna nektar av Boucher-essenser i denna värld utan sötma.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 950
06.05.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 950
06.05.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407