Auktionsarchiv: Los-Nr. 921

Olle Baertling

Schätzpreis
200.000 SEK - 250.000 SEK
ca. 26.007 $ - 32.509 $
Zuschlagspreis:
380.000 SEK
ca. 49.414 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 921

Olle Baertling

Schätzpreis
200.000 SEK - 250.000 SEK
ca. 26.007 $ - 32.509 $
Zuschlagspreis:
380.000 SEK
ca. 49.414 $

OLLE BAERTLING 1911-1981 YUA Signerad och daterad på baksidan Bærtling 1969. Olja på duk, 180 x 92 cm. PROVENIENS Moderna, Stockholms Auktionsverk hösten 1994 I början av 1950-talet i Paris kom Olle Bærtling i kontakt med Réalités Nouvelles med bland andra konstnären Auguste Herbin Bekantskapen med denne visade Bærtling vägen till det nonfigurativa måleriet, det måleri, och även skulptur, som han snart skulle sätta sin alldeles personliga och unika prägel på. Det handlade om kompositioner med oavslutade triangulära former, sammanbundna med svarta band och med en kraftfull och avvikande kolorit. Denna avvikande färgskala skulle, kan man säga, vara "onaturlig", det vill säga att den inte representerades av naturens ofta sammansatta färgspektra, utan vara klar och konstruerad. Detta innebär att Bærtlings målningar på ett sätt ansluter sig till GAN:s Den gudomliga geometrin och även till Theo van Doesburgs Art Concret, i så motto att de inte föreställer något annat än sig själva, ett konkret måleri drivet till sin fulländning. Dessa oavslutade trianglar, som konstnären kallade "öppen form", bidrar, tillsammans med de helt homogena färgplanen, till att det saknas det som han kallade "naturalism", i detta sammanhang relationen mellan för- och bakgrund. Det är centralt i Bærtlings konst att eliminera varje möjlig referens till någonting utanför bilden själv. Uttrycket skall endast finnas i spänningen och relationen mellan färger och former. Men och detta är väsentligt, trianglarna är inte "äkta", de svarta banden är inte räta som de vid första anblicken tycks vara, utan båglinjer avpassade att kompensera de inneslutna färgfältens spänning. Bilden blir oerhört spänd men stabil. Men det finns inget av kalkylerande matematik i Bærtlings målningar, många har kallat honom för romantiker. För Bærtling var målandet ett ständigt korrigerande och förtätande av ytorna till dess hans intuition fört fram honom till en bild som "stämmer", som lösgör sig från dukytan, och vars fritt svävande kraftfält fångar ögat och genomtränger mottagaren.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 921
06.05.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 921
06.05.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407