Auktionsarchiv: Los-Nr. 122

OLA BILLGREN, 1940-2001, Ruysbrock, Signerad och

Schätzpreis
250.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 35.420 $ - 42.504 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 122

Schätzpreis
250.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 35.420 $ - 42.504 $
Zuschlagspreis:

OLA BILLGREN 1940-2001 Ruysbrock Signerad och daterad på baksidan Ola Billgren -97. Olja på duk, 149 x 170 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas. UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 "Det är kanske skamligt att ge sig till att beskriva sådana bilder som vilka i det inre länge har varit förskonade från det våld som det innebär att födas till världen. Men mot detta otillåtna står i vanlig ordning de alltför tillåtna, nämligen de ständiga, förtvivlade och hopplösa försöken att i böcker, filmer och TV-program ge en föreställning om skapandets spänning och äventyrlighet. Denna dynamik kan bara finnas där konstnären är i förhållande till det verk som drar sina konturer och spelar upp sina figurer inför hans häpna och tämligen overksamma jag. När verket väl är en realitet återgår konstnären till biografin medan verkets tillblivelse får sin yppersta manifestation i betraktarens själva närvaro; verkligt intressant är verket bara som förställd individ, dvs, en bild med namn och fysionomi..." Ur: Ola Billgren Tre korta texter, Ola Billgren - Målningar och collage, Galerie Leger, Malmö 1989

Auktionsarchiv: Los-Nr. 122
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 122
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407