Auktionsarchiv: Los-Nr. 577

Nils von Dardel, Bältespännarna

Modern Art & Design
10.05.2017 - 11.05.2017
Schätzpreis
150.000 SEK - 175.000 SEK
ca. 17.081 $ - 19.928 $
Zuschlagspreis:
130.000 SEK
ca. 14.804 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 577

Modern Art & Design
10.05.2017 - 11.05.2017
Schätzpreis
150.000 SEK - 175.000 SEK
ca. 17.081 $ - 19.928 $
Zuschlagspreis:
130.000 SEK
ca. 14.804 $

NILS VON DARDEL 1888-1943 Bältespännarna Signerad och daterad Nils von Dardel 1910. Olja på duk , 65 x 81 cm. Etikett verso "Bältespännaren, Stafsund, kat.nr 16" annan etikett verso "K 25" Stämpel på spännram verso, "Exposition Nils Dardel Stockholm".....(1939, utställningen öppnade 20 september) . PROVENIENS Familjen Dardel, Stafsund, Ekerö Privat samling, Stockholm Privat samling, Hälsingland . UTSTÄLLD Nils Dardel - Minnesutställning, SAK, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1955, katalognr 25 Nils Dardel Föreningen för Nutida Konst, katalog No 2, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1939, katalognr 16 (under år 1911) . LITTERATUR Karl Asplund: Nils Dardel del 1,SAK 1957, Ungdomstiden 1888-1921, avbildad och omnämnd på sidan 58, omnämns även i illustrationsförteckning sidan 222 Upptagen i förteckningen över konstnärens arbeten sidan 256 . " ...1910 signerar han ett litet stilleben i dämpade grå blågröna toner, Bältespännarna", med Molins grupp studerad och framställd i Cézannes anda med prokubistiskt stiliserade kurvor. Årtalet är förvånande. Man skulle trott att målningen är tillkommen efter de första intrycken i Paris och det är ju möjligt. Men han måste ha känt Cézanne genom reproduktioner..."

Auktionsarchiv: Los-Nr. 577
10.05.2017 - 11.05.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 577
10.05.2017 - 11.05.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407