Auktionsarchiv: Los-Nr. 70

Nils Dardel, Cissi Olsson som Anitra i Peer Gynt

Schätzpreis
250.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 37.135 $ - 44.562 $
Zuschlagspreis:
460.000 SEK
ca. 68.329 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 70

Schätzpreis
250.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 37.135 $ - 44.562 $
Zuschlagspreis:
460.000 SEK
ca. 68.329 $

NILS DARDEL 1888-1943 Cissi Olsson som Anitra i Peer Gynt Signerad och daterad Dardel 1936. Olja på duk, 116 x 73 cm. PROVENIENS Skeppsredare Anders Jahre, Ousbyholms slott, Skåne UTSTÄLLD Nils Dardel Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1955, katalognr 258, avbildad på sidan 87 i utställningskatalogen LITTERATUR Karl Asplund: Nils Dardel del II, SAK 1958, katalogiserad under år 1936, sidan 264 samt avbildad sidan 202 Nils Dardel lärde känna konstnärsvännen Otto G. Carlsund under åren i Paris, inte minst tack vare den modernistiske mästaren Fernand Léger Det inspirerande, idylliska och samtidigt röriga Montparnasse drog till sig samtidens konstnärer, Dardel valde dock istället att bosätta sig på Rue Lepic i Montmartre. Efter arbetsdagens slut begav hans dig dock iväg till Montparnasse och närmare bestämt Café du Dôme som var samlingsplatsen för de konstnärliga invånarna i det avantgardistiska Paris. Här möttes de alltså - Carlsund och Dardel. I katalogen till Dardels utställning på Liljevalchs Konsthall i Stockholm många år senare, 1939, skriver Carlsund om sin vän: "Det har hänt mycket sedan den tid då han förskräckte sina medmänniskor med en konst, som låg så långt från den konventionella stilen, att den ansågs vara rena galenskapen. Åsikter ha ändrats eller undergått en modifiering (kungar ha störtats från sina troner), nya världsåskådningar ha sett dagens ljus och fallit innan kvällen, i samma tempo som allt annat - men Dardels konst består. Den innehåller så många outplånliga, mänskliga element, sig själv och sina kontraster. Den är glad och melankolisk, älskvärd och elak, rogivande och ångestfull, "passande" och grotesk, sanningsenlig och fabulerande, estetisk och anekdotisk - allt vad man vill. Den är bara inte ensidig, inte programmatisk och aldrig ointressant." Motivet till auktionens målning har Dardel hämtat från Operans gestaltning av den norske författaren Henrik Ibsens mästerverk Peer Gynt, versdramat i fem delar som bygger på sägner, folktro och sagomotiv och som utspelar sig såväl i Norge som Nordafrika och på havet. Här porträtteras Cissi Olsson som premiärdansar i rollen som beduindottern Anitra. I Karl Asplunds omfattande verk om Nils Dardel presenteras målningen med följande ord: "En övergång från porträttmåleriet till de sydländska folklivsbilderna bildar rollporträttet av Cissi Olsson som Anitra i den ryktbara föreställningen av Peer Gynt, som gavs på Operan 1934 med Gösta Ekman i titelrollen, heroiskt kämpande mot sin sjukdom. Den vackra och temperamentsfulla permiärdansösen stod då på höjden av sin konstnärsbana. Dardel har i en oljemålning återgivit hennes spänstiga gestalt i helfigur i en vilande pose men med hela kroppen laddad av energi. Den guldbruna kroppen står med karneolfärgat höftdraperi mot en glasgrön fond. Av Cissi Olsson har han samma år gjort en uttrycksfull porträttteckning, mättad av sensuell charm."

Auktionsarchiv: Los-Nr. 70
13.03.2012 - 14.03.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 70
13.03.2012 - 14.03.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407