Multatuli] - DOUWES DEKKER, Edward - Handgeschreven en gesigneerde brief aan een onbekende correspondent, Wiesbaden 20 januari 1877, 4 pp
Prachtige, onbekende (?) brief van de Nederlandse auteur Edward Douwes Dekker (Multatuli) in het Frans gesteld (met tussendoor Nederlandse uitdrukkingen) en gericht aan een Belgische/Franse correspondent. Een jaar eerder, 1876, verscheen de Franse vertaling van Max Havelaar bij de Parijse uitgeverij Dentu. In deze lange brief die hij signeert met Douwes Dekker Multatuli dankt hij zijn correspondent, "homme libéral", voor het toegestuurde boek dat kennelijk handelt over de 16de-eeuwse troebelen in de Lage Landen en over Willem van Oranje. Multatuli belooft zijn correspondent om de aandacht van Nederlandse bladen te trekken op het toegestuurde werk. Al zal dat volgens hem niet gemakkelijk zijn, want als ze nog maar vermoeden dat de auteur van het boek aan zijn kant staat, zal hij worden doodgezwegen ("de vous dood te zwijgen", in de tekst). In de brief trekt Multatuli ook nog eens van leer tegen "le catholicisme que je déteste presque autant que le protestantisme" en de Jezuieten die hij vergelijkt met "des serpents à sonettes".