Mona Morales-Schildt
1908-1999
vas "Ventana", Kosta 1950-60-tal.
Underfång i olika blå och turkos nyanser, slipad vertikalt, signerad Kosta Mona Schildt, etikettmärkt. Höjd 24 cm.
a 'Ventana' cut and polished glass vase, Kosta Sweden 1950s-60s.
Decorated in different blue and turquoise hues, signed Kosta Mona Schildt, label marked. Height 24 cm.
Mona Morales-Schildt
1908-1999