Auktionsarchiv: Los-Nr. 103

MISSEL] Missel à l'usage de Paris

Schätzpreis
0 €
Zuschlagspreis:
51.400 €
ca. 63.383 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 103

Schätzpreis
0 €
Zuschlagspreis:
51.400 €
ca. 63.383 $

MISSEL] Missel à l'usage de Paris Manuscrit sur parchemin. Paris, vers 1400. In-folio (340 x 235 mm) de 1 f. blanc, 6 ff.n.ch. (Calendrier) et 392 ff. num. en chiffres romains ; justification 220 x 161 mm (Calendrier) et 218 x 152 mm (texte), 27 lignes sur deux colonnes, écriture textura à l'encre brune et rouge ; 143v et 144 sont blancs, réclames au verso des ff. 24, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96, 104, 112, 120, 128, 136, 158, 166, 174, 182, 190, 198, 206, 214, 222, 230, 238, 256, 264, 282, 290, 298, 306, 314, 338, 370 et 374 ; basane brune, dos muet à nerfs (reliure du début du XIXe siècle). BEAU MISSEL DU DEBUT DU XVe SIECLE SUR PARCHEMIN, TRES FINEMENT ORNE. Composition du texte Ff. [1-6], Calendrier : 4 XII Susceptio reliquiarum. Duplum. - F. 1 : Incipit dominicale per totum annum. Et primo domi. In adventus Dominicale. - F. 87v : Dominica in Passione. - F. 97 : Dominica in ramis : procession de Notre-Dame jusqu'à l'église Sainte-Geneviève du Mont. - F. 99v : Passio Domini nostri Iehsu Christi. - F. 117 : Feria quinta in Cena Domini. -F. 120 : Dicitur more ecclesie parisiensis. - F. 130 : Litanies du samedi saint. - F. 141 : Préfaces. - F. 145 : Canon. - F. 156 : In Resurrectione domine officium. - F. 161 : Dominica in octava Pasche omnia fuit sicut in die Pasche omnia fuit sicut in die Pasche more parisiensis ecclesie in missa et in horis. - F. 181v : In Die Penthecostes. - F. 192 : In die sancte Trinitatis. - F. 193 : In solennitate eucharistie. - F. 212v : Post oct. Penthecoste feria sexta. - F. 247v : In dedicacione ecclesie. - Ff. 250-345v, Incipit proprium sanctorum : 1 XII s. Eloi, 4 XII De susceptione reliquiarum, 8 XII De Beate Marie, 17 I s. Sulpici (f. 267v) , 27 I s. Iulieni epi et confessoris, 1 II In vigilia purificacionis Beate Marie, 3 II sancti Blasii epi. et mris, 22 IV Invencio corporum s. Dionisii, 9 V In Translatione sancti Nicolai, 10 VI s. Lauderici parisiensis epi., 14 VI s. Basilio, 16 VI s. Cirici et Iulita, 21 VI s. Leufredi abb. , 4 VII In translatione s. Martini, 26 VII In translatione sci Marcelli epi., 9 VIII In vig. s. Laurenti, 23 VIII In vigilia beati Batholomei, 25 VIII s. Bernardi abbis, 1 IX de s. Lupo, 8 X In vig. s. Dionisi (f. 334), 1 XI In die omnium sanctorum, 10 XI de s. Martino epi. et conf., 25 XI sancte Katherine, 26 XI se Genovesa de Miraculo. - Ff. 346-392v, Commun des saints : In vigilia unium apostoli officium, De sancta Virginibus, De sancta Trinitate, De sancta Maria officium, De omnibus sanctis oracio, Pro prelatis, Contra temptationem carnis, Pro congregacione ecce, Incipit recommendacio anime, Pro mortuis officium, In anniversario, Incipit ordo ad benedicendum sponsum et sponsam. Décoration du manuscrit L'enluminure se compose de 17 grandes initiales polychromes vignetées et dorées accompagnées de bordures végétales à feuillettes dorées sur les quatre côtés (ff. 1, 16, 20, 145, 151, 172, 181v, 191v, 250, 270, 279v, 288, 310v, 312v, 330v, 340v, 346), et de très nombreuses lettrines champies de différentes tailles peintes à l'or sur fond bleu et rose, avec rehauts à la gouache blanche et prolongements de rinceaux à feuillettes dorées. Provenance : Note manuscrite à l'encre noire au recto du premier feuillet blanc, sur 12 lignes : "Missale hoc est Johanis Nicolas..." (XVe siècle) Collection Liuba et Ernesto Wolf Commentaire : BEAUTIFUL PARISIAN 15TH CENTURY MISSAL ON PARCHMENT, FINELY ILLUSTRATED

Auktionsarchiv: Los-Nr. 103
01.12.2014
Artcurial
contact@artcurial.com
+33 (0)1 42992020

Auktionsarchiv: Los-Nr. 103
01.12.2014
Artcurial
contact@artcurial.com
+33 (0)1 42992020