MAX WALTER SVANBERG 1912-1994 Porslinskvinnans och den mörka solens fjärilstimmar Signerad och daterad Max Walters -61. Bläck och guld på papper, 29 x 20 cm. UTSTÄLLD Max Walter Svanberg Malmö Konsthall 1979 LITTERATUR Malmö Konsthall: Max Walter Svanberg utställningskatalog, Malmö 1979, katalogiserad under år 1961