Marta Deskur (b. 1962) Z cyklu "Rodzina", Misiu i Monia, ed. 2/5, 1999 r. fotografia barwna/lightbox , 130 x 130 cm sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '''MISIU I MONIA'' | 1999 | edycja 2/5 | MARTA DESKUR' WYSTAWIANY: - "Marta Deskur: not to be touche", wystawa indywidualna, Minoriten-Galerien im Priesterseminar, Graz, 2006 - "Marta Deskur: rodzina", wystawa indywidualna, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Kraków, 2000 LITERATURA: - Marta Deskur: not to be touche, katalog wystawy, Minoriten-Galerien im Priesterseminar, Graz 2006, s. 66 (il.) - Marta Deskur: rodzina, katalog wystawy, Bunkier Sztuki, Kraków 2000 (il.) „Rodzina” to jeden z najbardziej znanych, zrealizowanych przez artystkę projektów. Pracę nad nim rozpoczęła Deskur w 1996 roku i kontynuuje ją po dziś dzień. Artystka wykonała cykl prac fotograficznych przedstawiających członków jej rodziny i przyjaciół. Pojęcia "rodziny" nie definiuje wyłącznie biologiczne pokrewieństwo sportretowanych osób, a emocjonalna i uczuciowa bliskość. Artystka kreuje swoje modele w taki sposób, aby łatwo można było odczytać ich emocje. Posługuje się również skojarzeniami ze scenami religijnymi: kolację w gronie najbliższych przeistacza w "Ostatnią wieczerzę", spotkanie dwóch kobiet nawiązuje do sceny "Nawiedzenia". Częścią tego projektu są również "Sceny rutynowe", proste codzienne wspólne czynności. estymacja: 30 000 - 40 000