Marian Michalik (1947 - 1997) Próba pozowania, 1986 r. olej/płótno, 70 x 80 cm sygnowany i datowany l.d.: 'Michalik 86' sygnowany i opisany na odwrociu Był absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Po jego ukończeniu w 1966 zajmował się grafiką użytkową. Kilka lat później zwrócił się ku malarstwu, w którym doskonalił się samodzielnie. W 1979 został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Od tego czasu intensywnie wystawiał w kraju i za granicą. Uzyskał wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach, m.in. złoty medal na „Bielskiej Jesieni“ w 1980, wyróżnienie na XV Grand Prix d'Art Contemporain, Monte Carlo 1981, nagroda na Międzynarodowym Biennale Malarstwa, Koszyce 1985. W 1987 został członkiem Europejskiej Akademii Sztuki, Nauki I Literatury w Paryżu. Należał do twórców tzw. realizmu magicznego. Precyzyjnie odtwarzał banalne przedmioty codziennego użytku, różne narzędzia, płody natury itp., tworząc ich niezwykłe zestawienia. Stosując ciemną kolorystykę i efekty świetlne nawiązywał do historycznego malarstwa mistrzów holenderskich martwych natur.