Auktionsarchiv: Los-Nr. 4

MARIA HEDLUND, född 1961, Taken from Behind/in

Schätzpreis
15.000 SEK - 20.000 SEK
ca. 2.125 $ - 2.833 $
Zuschlagspreis:
30.000 SEK
ca. 4.250 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 4

Schätzpreis
15.000 SEK - 20.000 SEK
ca. 2.125 $ - 2.833 $
Zuschlagspreis:
30.000 SEK
ca. 4.250 $

MARIA HEDLUND född 1961 Taken from Behind/in Front - diptyk Signerade på baksidorna Maria Hedlund. C-print, 75,5 x 63,5 cm vardera. Diptych. Signed verso. C-print. PROVENIENS Galleri Magnus Åklundh, Malmö UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 LITTERATUR Sophie Allgårdh & Estelle af Malmborg, Svensk konst nu - 85 konstnärer födda efter 1960, Stockholm 2004 Maria Hedlund Född 1961 Maria Hedlund intresserar sig för de vardagliga tingen, det som ständigt finns runtomkring oss och fyller vår vardag. Saker som man kanske inte alltid ser eller tittar närmare på men som ändå alltid finns där, i vår närhet, och fyller en del av vår tillvaro. Dessa föremål, objekt eller delar av vårt liv får med hjälp av Maria Hedlund en ny plats, de blir till konstverk. I auktionens diptyk visas en bokhylla från två sidor. Bokhyllan är ett klassiskt objekt, som går att finna i de flesta hem, den symboliserar någonting som alla kan knyta an och ha en särskild relation till. En bokhylla avslöjar vanligtvis mycket om personen den tillhör, det gör dock inte Hedlunds bokhylla. Här kan vi inte se böckernas ryggar, och därmed inte vad bokhyllan innehåller. Det är inte böckerna som visas, de är inte heller motivet, det är bokhyllan som fenomen.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 4
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 4
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407