Ludwik Lille (1897 - 1957) Pochód olej/płótno, 45 x 61 cm (w świetle oprawy) POCHODZENIE: aukcja Hotel Drouot, Paryż; kolekcja prywatna New York Ludwik Lille – polski grafik i malarz. Początkowo studiował medycynę we Lwowie. W latach 1918-19 nawiązał kontakty z grupą ekspresjonistów skupionych wokół czasopisma "Zdrój" z Poznania oraz podjął współpracę z czasopismem "Formiści" z Krakowa. W 1921 r. wyjechał do Berlina – podjął naukę w weimarskim Bauhausie, po czym powrócił do Lwowa. Zajmował się ilustratorstwem, scenografią, wykonywał projekty dekoracji dla eksperymentalnych teatrów lwowskich. Od 1930 roku należał do zrzeszenia Artes, a także do Związku Zawodowego Artystów Plastyków. Lille zajmował się popularyzacją i krytyką sztuki m. in. prowadząc audycje radiowe o tej tematyce. Opracowywał scenografię dla lwowskiego baletu Beli Katz, Trupy Wileńskiej i Lwowskiej Opery.W 1937 roku wyjechał na stałe do Paryża. Po wojnie pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Polskich we Francji oraz był członkiem Société des Peintres-Graveurs. Malował pejzaże, portrety, sceny rodzajowe oraz pejzaże fantastyczne. Estymacja 15 000 - 20 000