LJUSSTAKAR, 1 par, av Magnus Ljungqvist, Kristianstad 1797, kannelerat kolonnskaft på kvadratisk, oktogonal fot med fyra kulfötter, runt foten stämplad bård, lösa, stämplade ljushattar med räfflad kant, höjd 16,5 cm, fyllda; ljusmanschetterna med repor