LJUSRING, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, delvis brännförgylld mässing, behängd med droppar, piggar och romboider, plym och övre fall, genombrutet beslag med kedjor, kronringen med lejonmaskaroner, ljusarmar i form av siffran fem, dekor av vridna voluter, korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 91 cm; smärre nagg