CARL HENRIC BROLIN (bronsfabrikör i Stockholm 1799-1827) tillskriven, ljuskrona, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, brännförgylld stomme av mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, knappar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, hätta med pärlor, vridna spröt med hängen, dragare med bågar och akantus, spröt med fiskben och hängen, ljusringen med dekor i form av kulor, ljusarmar i form av liggande siffran fem, lösa manschetter, droppbotten med sparljus, höjd 107 cm; obetydliga kompletteringar, smärre nagg och slitage PROVENIENS: Fållans gård, Trångsund LITTERATUR: Bukowski Auktioner AB, Important Spring Sale, våren 2017, nr 79, jämför identisk ljuskrona signerad av Carl Henric Brolin