Auktionsarchiv: Los-Nr. 6015

Lärobok i engelska språket med dedikation

Schätzpreis
1.500 SEK - 2.000 SEK
ca. 229 $ - 305 $
Zuschlagspreis:
1.000 SEK
ca. 152 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 6015

Schätzpreis
1.500 SEK - 2.000 SEK
ca. 229 $ - 305 $
Zuschlagspreis:
1.000 SEK
ca. 152 $

MOBERG, PETER. Försök till en praktisk lärobok för begynnare i engelska språket. Stockholm (A. Zetterberg) 1801. 8vo. xvi, 431,(1) s. Dedikation på försättsbladet till "the right honourable Nils Silfversköld... by the author". Samtida skinnband, något nött och något skeva pärmar, rygg med titeletikett, liten skada i övre kant, röda snitt. Proveniens: Gustaf Bernström (1877-1966), apotekare och finansman i Göteborg, en av de största svenska boksamlarna under 1900-talet.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6015
01.04.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6015
01.04.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407