Auktionsarchiv: Los-Nr. 36

Krzysztof M. Bednarski (b. 1953)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
28.000 PLN
ca. 8.621 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 36

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
28.000 PLN
ca. 8.621 $

Krzysztof M. Bednarski (b. 1953) "Moby Dick - powierzchnia całkowita", 2008 r. brąz patynowany, patyna niebieska, dł.: 80 cm sygnowany i datowany: 'KM Bednarski 2008' LITERATURA: Krzysztof M. Bednarski, Portret totalny Karola Marksa (1977-2009), [red. kat. Maryla Sitkowska], katalog wystawy, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Bytom 2009, s. 165 WYSTAWIANY: Krzysztof M. Bednarski, Portret totalny Karola Marksa (1977-2009), Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, 22.05.-31.10.2009 „Moby Dick albo Wieloryb” to wydana w 1851 roku powieść amerykańskiego pisarza Hermana Melville'a, to klasyka literatury amerykańskiej. Melville opowiedział w niej historię Izmaela, marynarza, który po kilku rejsach na statkach handlowych postanowił wyruszyć na wyprawę wielorybniczą. Statek wielorybniczy Pequod dowodzony jest przez ponurego i tajemniczego kapitana Ahaba, który w walce z wielorybem stracił nogę. Wkrótce okazuje się, że jedynym celem tej wyprawy jest zemsta na wielorybie, który okaleczył Ahaba, legendarnym białym kaszalocie, Moby Dicku. Wielowarstwowa treść książki, w której odnajdujemy bogatą symbolikę dotyczącą Biblii, Boga, człowieka i jego przeznaczenia czyni z niej jedno z arcydzieło literatury światowej. Krzysztof M. Bednarski w 1987 roku stworzył niezwykłą rzeźbę – „Moby Dick”, czyli „16 wycinków na nieskończoność”, która stała się swego rodzaju manifestem artystycznym drugiej połowy lat osiemdziesiątych. Poetyckim obrazem pogoni za nieosiągalnym, kosmicznym symbolem uniwersalnego porządku, rzeźbiarską i intelektualną prowokacją. Ta praca, dziś w stałej kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, przyniosła Bednarskiemu szerokie uznanie i ugruntowała jego pozycję w świecie. „Moby Dick” jest szczególnym modelem przestrzeni, na którym artysta wielokrotnie dokonywał daleko idących przekształceń, każdorazowo kreując go od nowa. Rzeźba stała się początkiem całego, rozłożonego na lata cyklu, w którym Bednarski dokonywał transformacji motywu łodzi - lewiatana, badał wynikające z nich relacje przestrzenne i znaczeniowe. Krzysztof M. Bednarski – rzeźbiarz, urodzony w 1953 roku w Krakowie, absolwent ASP w Warszawie (w latach 1973-1978, w pracowniach prof. Jerzego Jarnuszkiewicza i prof. Oskara Hansena), aktywny w różnych dyscyplinach twórczych, niegdyś blisko związany z poszukiwaniami parateatralnymi Jerzego Grotowskiego, dla którego projektował plakaty (1976 - 81). Od 1986 roku mieszka w Rzymie; intensywnie obecny również na polskiej scenie artystycznej. We wczesnych pracach odnosił się do propagandy komunistycznej (Portret totalny Karola Marksa, 1978 r.), oraz sytuacji społeczno-politycznej Polski w stanie wojennym (Victoria-Victoria,1983 r., w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie). Najbardziej znana jego realizacja to instalacja rzeźbiarska Moby Dick (1987 r.), która znajduje się w kolekcji Muzeum Sztuki – ms2 w Łodzi. Praca ta stanowi swoistą ikonę sztuki rzeźbiarskiej ostatnich dekad XX wieku w Polsce. Prace Krzysztofa M. Bednarskiego znajdują się w kolekcjach najważniejszych muzeów polskich: Muzeum Narodowe w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Współczesne we Wrocławiu, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum ASP w Warszawie, Galeria Studio w Warszawie, Galeria Arsenał w Białymstoku, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, kolekcje Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Lublinie, Katowicach, Łodzi i Wrocławiu, kolekcja Galerii Foksal w Warszawie, w Muzeum Plakatu w Wilanowie, a także w kolekcjach zagranicznych, m.in. Collezione Giorgio Franchetti w Rzymie, Fondazione Federico Fellini w Rimini, Fondazione Morra w Neapolu, Fondazione Orestiadi w Gibellinie na Sycylii, Fondazione Mario Schifano w Rzymie, Targetti Ligh

Auktionsarchiv: Los-Nr. 36
30.09.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 36
30.09.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600