Auktionsarchiv: Los-Nr. 329

Konstböcker 4 volymer. Pablo Picasso

Schätzpreis
2.000 SEK - 3.000 SEK
ca. 218 $ - 328 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 329

Schätzpreis
2.000 SEK - 3.000 SEK
ca. 218 $ - 328 $
Zuschlagspreis:

Konstböcker 4 volymer. Pablo Picasso , Toros y toreros. Texte de L. M. Dominguin - G. Boudaille, Paris (Editions Cercle d'Art) 1961, kolorerade planscher, linneband med kassett, tysk upplaga 1981. Kandinsky, Watercolors-Drawings-Writings, Verlag M. DuMont Schauberg, Köln, 1961, med flertalet färgreproduktioner. Clavé, Pierre Cabanne, 1979, med signerad dedikation och collage med fragment av grafiskt blad, saknar medföljande gravyrer. Clavé, maestros actuales de la pintura y escultura catalanas, med signerad dedikation daterad -76.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 329
28.08.2018
Uppsala Auktions Kammare
Box 184
751 04 Uppsala
Schweden
mail@uppsalaauktion.se
+46 (0)18 121222
+46 (0)18 148097

Auktionsarchiv: Los-Nr. 329
28.08.2018
Uppsala Auktions Kammare
Box 184
751 04 Uppsala
Schweden
mail@uppsalaauktion.se
+46 (0)18 121222
+46 (0)18 148097