Auktionsarchiv: Los-Nr. 1153

Kista "Coffre fort" Frankrike Louis XIV

Fine Art & Antiques
02.06.2015 - 04.06.2015
Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 3.023 $ - 3.628 $
Zuschlagspreis:
30.000 SEK
ca. 3.628 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1153

Fine Art & Antiques
02.06.2015 - 04.06.2015
Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 3.023 $ - 3.628 $
Zuschlagspreis:
30.000 SEK
ca. 3.628 $

KISTA, s.k. COFFRE FORT, Louis XIV, Frankrike, röd lack med förgylld dekor à la chinoise, ymniga beslag, bärhandtag och lås av mässing, alla kanter mässingsskodda med beslagskedja i form av stiliserade blad, utfällbar skrivklaff, inuti inredning med lådor av massiv jakaranda och jakarandafaner, blindträ av ek, höjd 44, 69 x 40 cm; skador och lagningar En s.k. coffre fort var en kombinationsmöbel för att skriva vid och förvara dyrbarheter i, såsom smycken och viktiga dokument. Beteckningen idag används för kassaskåp, vilket också var funktionen för de äldre. LITTERATUR: Jämf ör kistor i Christie's Interior's - Masters & Makers, London 19 June 2012, South Kensington, lot no 240 Johan Knutsson, Barockmöbler på Skokloster, 1989, s. 57, pl. 68

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1153
02.06.2015 - 04.06.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1153
02.06.2015 - 04.06.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407