Auktionsarchiv: Los-Nr. 181

Karlstad Spinn & Väferi, matta, Art Deco

Modern Art & Design
22.10.2013 - 23.10.2013
Schätzpreis
6.000 SEK - 8.000 SEK
ca. 935 $ - 1.246 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 181

Modern Art & Design
22.10.2013 - 23.10.2013
Schätzpreis
6.000 SEK - 8.000 SEK
ca. 935 $ - 1.246 $
Zuschlagspreis:

KARLSTAD SPINN OCH VÄFERI, matta, Art Deco, signerad KSV, maskinvävd, med geometriska mönster, 400 x 300 cm; slitage Historik Karlstads Spinneri & Väfveri AB, startades av en norsk entreprenör, Gustav A. Devold, tidigare innehavare av Lilleströms Väfveri. Devold bildade bolaget 1897 tillsammans med C.A. Lundborg från Stockholm. Maskinvävda gångmattor var den viktigaste produkten och i slutet av 1930-talet sysselsattes cirka 150 personer i fabriken.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 181
22.10.2013 - 23.10.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 181
22.10.2013 - 23.10.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407