KARL ISAKSON 1878-1922 Nature Morte - Från ateljén Olja på duk, 59 x 69 cm. Intygad på baksidan av Viggo Madsen och Aage Roose samt märkt No. 56 Utförd omkring 1917 PROVENIENS Professor Väinö Grönholm, Helsingfors Fröken Gunilla Tehrman, Helsingfors LITTERATUR Gustaf Engwall: Karl Isakson SAK LII, Stockholm 1944, upptagen i verkförteckningen sidan 302, katalognr 190