Auktionsarchiv: Los-Nr. 755

Karl Isakson

Schätzpreis
175.000 SEK - 200.000 SEK
ca. 28.176 $ - 32.201 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 755

Karl Isakson

Schätzpreis
175.000 SEK - 200.000 SEK
ca. 28.176 $ - 32.201 $
Zuschlagspreis:

KARL ISAKSON 1878-1922 Nature morte med tulpaner och apelsiner Olja på duk, 68,5 x 52 cm. Intygad på baksidan av Viggo Madsen och Aage Roose PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, våren 2004, nr 670 När många av våra målare under de första decenniet av förra seklet anslöt sig till Henri Matisse som den ideala förebilden och läraren, var det den store föregångaren Paul Cézannes måleri som djupt fångade den unge Karl Isakson Även Matisse utropade ju Cézanne till målarkonstens Gud Fader! Isakson arbetade intensivt på att lära känna färgharmoniernas innersta själ, han sökte en renhet och en absolut balans i sitt måleri. Det var inte den starka och flammande koloriten som var det viktiga för honom, det var harmonin, det sköna och sanna hos färgen, som skulle skapa det sublima och slutliga uttrycket. De varma ljusa färgerna hos föremålen i ett stilleben står i nästan vetenskaplig samklang med bakgrundens geometriska fält. Ändra en nyans, flytta ett plan och kompositionen blir rent fysiskt instabil. De geometriska fälten i fonden bildas genom draperade tygstycken och de arrangeras så att de till slut, tillsammans med de utvalda föremålen, skänker målningen en skimrande och kristallren klarhet. I detta nature morte är det dock inte frågan om konstruktion eller att skapa det ideala konstverket, här är det liv, doft och ton, en skön men ogripbar musik i färg. Det röjer en oerhört sensitiv målarsjäl tillhörig en person som med rätta kallats Nordens Cézanne, en av de största koloristerna som vårt land framburit. "Måla nu ett päron så det ser ut som om det är plockat i Paradisets lustgård", skrev Isakson till sin syster. Här är frukterna och blommorna just komna därifrån.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 755
13.04.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 755
13.04.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407