K. Fabergé, jardinière i silver med glasinsats. Hovleverantörsmärke och ristat inventarienummer 21765. Tidigt 1900-tal.
Jardinière uppburen av fyra tassar och dekorerad med festonger, äggstav och meanderbård. Räfflade hänklar med lagerbladskransar och krönande pinjekotte. Slipad glasinsats dekoreras av stjärnmotiv i botten.. Stämplad kyrilliskt K. Fabergé och med kontrollmästarstämpel av Ivan Lebedkin, Moskva 1898-1908, silver 84.. Längd 49 cm, bredd 33 cm, höjd 23 cm. Insatsens längd 31 cm. . Silvervikt 2440 g.
An early 20th-century Fabergé silver-mounted cut-glass presentation bowl. Imperial Warrant, scratched inventory number.
Silver stand raised on four paws and decorated with festoons and a meander border. Ribbed handles with laurel wreaths and pinecone finial. Cut glass liner bottom embellished by a cut star motif.. Cyrillic mark of K. Fabergé and assay master mark of Ivan Lebedkin 1898-1908, Moscow, silver 84. Inventory number 21765.. Length 49 cm, width 33 cm, height 23 cm. Length of the glass bowl 31 cm. . Silver weight 2440 g.