Frotáž
frotáž, 1942, 36,5 x 47 cm, sign. PD istler 42, rám, vzadu popsáno Ludvíkem Kunderou, tato práce představuje vzácnou ukázku z počátku autorovy tvorby, kdy umělec zpracovával podněty z tvorby Joana Miró i Paula Klee a pokoušel se nalézt vlastní výraz i prostřednictvím experimentu. Vzácnost díla podtrhuje fakt, že velká část Istlerova raného díla byla zničena v důsledku náletu na Prahu v únoru 1945, kdy byl zasažen i autorův byt v Resslově ulici
Provenience: z pozůstalosti Ludvíka Kundery (básník, dramatik, prozaik, překladatel z němčiny, editor, literární historik, zakladatel Skupiny RA a člen Sdružení Q. Byl spjatý s avantgardními směry, především surrealismem)
Frotáž