Auktionsarchiv: Los-Nr. 623

Josef Hoffmann

Schätzpreis
5.000 SEK - 6.000 SEK
ca. 805 $ - 966 $
Zuschlagspreis:
7.000 SEK
ca. 1.127 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 623

Josef Hoffmann

Schätzpreis
5.000 SEK - 6.000 SEK
ca. 805 $ - 966 $
Zuschlagspreis:
7.000 SEK
ca. 1.127 $

JOSEF HOFFMANN (form) och VALLY WIESELTHIER (dekor), pokal, Joh. Oertel & Co, Wiener Werkstätte 1917, blå glasmassa med emaljmålad dekor i vitt och svart av figurer, signerad WW, höjd 15,5 cm; nagg PROVENIENS: Hermann Propst, Wiener Werkstättes representant i Sverige på 1920-talet. HISTORIK: Modellen har Josef Hofmann ritat sen står Vally Wieselthier för dekoren. Hon ritade denna dekor 1917 och den har modellnummer 65. Totalt har man tillverkat 42 pokaler med denna dekor. LITTERATUR: Jämför Marianne Hörmann, Vally Wieselthier 1865-1945, s.309

Auktionsarchiv: Los-Nr. 623
12.04.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 623
12.04.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407