JOSEF HOFFMANN (form) och VALLY WIESELTHIER (dekor), pokal, Joh. Oertel & Co, Wiener Werkstätte 1917, blå glasmassa med emaljmålad dekor i vitt och svart av figurer, signerad WW, höjd 15,5 cm; nagg PROVENIENS: Hermann Propst, Wiener Werkstättes representant i Sverige på 1920-talet. HISTORIK: Modellen har Josef Hofmann ritat sen står Vally Wieselthier för dekoren. Hon ritade denna dekor 1917 och den har modellnummer 65. Totalt har man tillverkat 42 pokaler med denna dekor. LITTERATUR: Jämför Marianne Hörmann, Vally Wieselthier 1865-1945, s.309