Auktionsarchiv: Los-Nr. 1028

Jonas Bohlin, "Concrete", stol, Källemo 1981

Contemporary
11.05.2015
Schätzpreis
60.000 SEK - 70.000 SEK
ca. 7.190 $ - 8.388 $
Zuschlagspreis:
48.000 SEK
ca. 5.752 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1028

Contemporary
11.05.2015
Schätzpreis
60.000 SEK - 70.000 SEK
ca. 7.190 $ - 8.388 $
Zuschlagspreis:
48.000 SEK
ca. 5.752 $

JONAS BOHLIN "Concrete", stol, Källemo 1981, betong och järn, signerad 31/100 JONAS BOHLIN höjd 89 cm; skador vid basen HISTORIK Concrete tillverkades i en upplaga på 100 numrerade exemplar. Utöver dessa gjordes 11 provexemplar, 10 EA ex, 10 HC ex samt 3 övriga ex. Totalt tillverkades 134 stolar. LITTERATUR Jämför Dan Gordan, Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001, Stockholm 2002, s. 244-245

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1028
11.05.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1028
11.05.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407