JONAS BOHLIN "Concrete", stol, Källemo 1981, betong och järn, signerad 31/100 JONAS BOHLIN höjd 89 cm; skador vid basen HISTORIK Concrete tillverkades i en upplaga på 100 numrerade exemplar. Utöver dessa gjordes 11 provexemplar, 10 EA ex, 10 HC ex samt 3 övriga ex. Totalt tillverkades 134 stolar. LITTERATUR Jämför Dan Gordan, Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001, Stockholm 2002, s. 244-245