Auktionsarchiv: Los-Nr. 160

JOHAN SCOTT, född 1953, Utan titel, Signerad och

Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 4.250 $ - 5.667 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 160

Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 4.250 $ - 5.667 $
Zuschlagspreis:

JOHAN SCOTT född 1953 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Johan Scott 2004. Olja på plexi, 107 x 83 cm. Signed and dated verso. Oil on plexi. PROVENIENS Galleri Gunnar Olsson, Stockholm Johan Scott Född 1953 i Mariehamn, Åland Sedan det tidiga 80-talet har Johan Scott arbetat i serier av tekniskt virtuosa målningar med många bottnar. De konsthistoriska referenserna är många och varierade; som renässansmåleri, impressionism, amerikansk abstrakt expressionism och nu senast barockmästaren Caravaggio och hans berömda porträtt av Narcissos, som förhäxade sig i sin egen spegelbild. Han har också ofta återvänt till den klassiska filosofin. Johan Scotts bakgrund som arkitekturstuderande återspeglas i en stark känsla för kompositionen. Han arbetar ofta i akrylglas och utnyttjar den transparenta ytan för att skapa ljusverkan i ett emotionellt expressivt måleri med ornamentala inslag. Konstverken är intensiva och kraftfulla, de byggs upp i flera skikt där förhållandet mellan materialen bildar ett särskilt uttryck.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 160
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 160
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407