Auktionsarchiv: Los-Nr. 70

Jerzy Kossak (1886 - 1955)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
13.000 PLN
ca. 3.414 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 70

Jerzy Kossak (1886 - 1955)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
13.000 PLN
ca. 3.414 $

Jerzy Kossak (1886 - 1955) Odwrót spod Moskwy, 1935 r. olej/tektura, 59 x 84,5 cm sygnowany i datowany p.d.: 'Jerzy Kossak | 1935' „Ciamcio zupełnie korekt, w Warszawie wytrzeszczał oczy na kobiety na ulicy. W Zakopanem za Jurkiem przepadają się wszyscy i robi sobie reputację w prawdzie trochę rozpuszczonego , ale okropnie miłego, sympatycznego i i wyjątkowo sprytnego chłopca, tylko ręce ciągle w kieszeniach trzyma i papierosy ćmi, panienki przepadają się za nim, chociaż traktują go per Jurek.” Wojciech Kossak Listy do żony i przyjaciół, oprac. K. Olszański, Kraków 1985, t. I s. 688. Wyrozumiało-ironiczny ton z jakim Wojciech Kossak wypowiadał się o swoim nastoletnim „ciamciu”, Jerzym w latach trzydziestych XX wieku musiał być już tylko mglistym wspomnieniem. Czterdziestokilkuletni Jerzy był już wtedy malarzem uznanym i niezależnym. To on właściwie utrzymywał rodzinny majątek – Kossakowkę. Kolorystyka jego prac znacznie odbiegała w tym czasie od ugładzonych, pastelowych prac ojca. Nie tylko tonacja obrazów, ale także rysunek i dukt pędzla pozwalają rozróżnić sztukę malarzy z dwóch pokoleń rodziny. W latach trzydziestych sztuka Jerzego Kossaka oscylowała głownie wokół współczesnej tematyki. Od 1934 roku malarz kontynuował epopeję legionową i zebrał kilka państwowych zamówień. Po śmierci Józefa Piłsudskiego w maju 1935 roku namalował alegoryczny, przedstawiający marszałka obraz. Z tego samego okresu pochodzi jedno z czołowych dzieł artysty „Zmiana pozycji artylerii gen. Bema pod Ostrołęką”. estymacja: 15 000 - 20 000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 70
12.03.2015
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 70
12.03.2015
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600