JAN SVENUNGSSON född 1961 Separation 18 delar. Signerade och daterade på baksidorna Svenungsson 1990. Olja och akryl på duk, vardera 65,5 x 46 cm. UTSTÄLLD Galleri Ahnlund, Umeå 1990 Jag har under hela min verksamhet som konstnär intresserat mig för vad det betyder att i olika former "avbilda" det som redan är en bild. Det fascinerar mig hur en sådan avbildning kan tillföra mening till bilden och hur denna nya mening ofta (alltid?) är resultatet av fel och tillkortakommande, inte perfektion. En människa kan inte göra en perfekt kopia, hur mycket hon än försöker. Människans ambition i kombination med hennes begränsningar är vad som driver kulturen framåt... och är det som gör att en kopia kan bli mer betydelsefull än originalet (som i mina Test-målningarna, vilka avbildar akvareller). I olika omgångar har jag i denna anda experimenterat med att avbilda fotografier "inifrån". Istället för att måla av fotografiet rakt av, har jag låtit separera det för tryck, vilket innebär att fotot mekaniskt delas upp i punktraster för de fyra tryckfärgerna: gul, magenta, cyan och svart. Sedan har jag, som i det här fallet, "avbildat" min fotografiska förlaga genom att på en och samma duk måla av de fyra punktrasterna för hand. För "Separation" har jag målat dessa punktraster i olika gråskalor - och jag har upprepat processen på 18 dukar, som sedan sammanförts. Varje bild, varje "avbildning" av ursprungsfotografiet, är unik, med en egen "personlighet". Denna personlighet uppstår genom min mänskliga tendens att göra fel. Inget punktraster blir exakt det andra likt. Varje bild blir en individ. Fotografiet som är bildens utgångspunkt avbildar en väninna till mig, en känd konstnär. Jan Svenungsson