JAN HÅFSTRÖM född 1937 Grammaticus Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1990. Olja på två pannåer, totalt 250 x 240 cm. (2) Ett annat verk ur serien Grammaticus ingår i samlingarna på Moderna Museet i Stockholm. UTSTÄLLD Galleria Ugo Ferranti, Rom 1990 LITTERATUR Martin Sundberg: Tillvaratagna effekter - om Jan Håfströms konstnärskap och konstnärsroll, Stockholm 2005, jfr bild av Moderna Museets målning, pl. 17 Liljevalchs Konsthall: Jan Håfström - Book of The Dead, utställningskatalog 2009, jfr sidan 158