Auktionsarchiv: Los-Nr. 242

Jan Håfström

Schätzpreis
100.000 SEK - 125.000 SEK
ca. 13.003 $ - 16.254 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 242

Jan Håfström

Schätzpreis
100.000 SEK - 125.000 SEK
ca. 13.003 $ - 16.254 $
Zuschlagspreis:

JAN HÅFSTRÖM född 1937 Toteninsel (Skulls) Triptyk, samramade. Samtliga signerade och daterad på baksidan Jan Håfström -07. Akryl på pannå, vardera 40 x 38 cm. PROVENIENS: Gallery Niklas Belenius, Stockholm Under Venedigbiennalen 2007 ockuperade och annekterade Kungariket Elgaland-Vargaland Isola di San Michele - dödens ö - en berömd kyrkgård utanför Venedig. Alla döda i Kungariket Elgaland-Vargaland, grundat av Carl Michael Von Hausswolff och Leif Elggren, är automatiskt redan medborgare i republiken. Därmed har de även evigt liv och kan återvända till det existentiella samhället samt återta en plats bland de levande. Detta i kombination med insikten att kommunikation, i båda riktningarna, med den andra sidan är möjlig, öppnar en dörr för ytterligare utredning och projektering till dödsriket. I samband med införlivandet av Isola di San Michele som en del av det fysiska territorium som utgör kungariket formgavs en frimärkskollektion av Carl Michael von Hausswolff, Leif Elggren, Marja-Leena Sillanpää och Jan Håfstöm. Håfström skapade ett dödskallemotiv som firade de dödas möjlighet till evigt liv. I utställningen Isola di San Michele (The Kingdoms of Elgaland-Vargaland) på Galleri Niklas Belenius våren 2008, visades denna frimärkskollektion samt bilder från Isola di San Michele och annan dokumentation från biennalen. Till utställningen hörde även även flera verk av Håfström med samma dödskalleestetik som har blivit ett välkänt ledmotiv från Håfströms bildvärld. Med en kompromisslös konstnärlig integritet har Jan Håfström sedan debuten 1966 fortsatt att utforska konstens estetiska potentialer och existentiella frågeställningar - från 1960-talets tidiga sökande efter en opersonlig estetik till 2000-talets nyfigurativa måleri.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 242
03.05.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 242
03.05.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407