Auktionspreisarchiv

Auktion: Modern Art & Works of Art
wurde versteigert am: 3. Mai 2010
Aktuelle Auktionen Auktionspreisarchiv

Jan Håfström

Archiv
Schätzpreis: 250.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 32.509 $ - 39.011 $
Zuschlagspreis:  250.000 SEK
ca. 32.509 $
Los-Nr. 243, Aufrufe: 12

JAN HÅFSTRÖM född 1937 Mr Walker Signerad och daterad Jan Håfström 2009. Akryl på pannå, 80 x 79 cm. PROVENIENS Galleri Brandström, Stockholm UTSTÄLLD Jan Håfström, Mörkrets hjärta, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2009 I början av 1960-talet inledde Jan Håfström sin konstnärliga bana med att låna motiv från serier i pop-konstens anda. Sedan dess har han ändrat uttryckssätt och uttrycksform flera gånger. Han har arbetat med måleri, teckning, skulptur, film, konstkritik, dans m.m. Som få andra prövar han oförtrutet olika sätt att gå vidare i konsten. Det gemensamma temat för Håfström är dock att måla sitt liv. Efter en längre period av abstrakt måleri dyker så en känd figur åter upp i Håfströms måleri i början av 2000-talet. Seriehjälten Fantomens alias Mr Walker finns med redan i Håfströms tidiga verk och spelar en viktig roll som återkoppling till barndomens minnen. Förra året var ett Håfström-år. Inledningsvis separatutställningen Mörkrets hjärta på Liljevalchs Konsthall i Stockholm. Utställningstiteln alluderar på författaren Joseph Conrads kortroman, utgiven 1902, som handlar om de mörka krafter hos människan som kan frigöras under vissa betingelser. Ett av utställningens huvudverk Den eviga återkomsten vandrade sedan vidare till Venedig-biennalen för att representera Sverige. Verket är inspirerat av så vitt skilda element som Fantomens serievärld, ovan nämnda roman av Conrads samt Arnold Böcklins målning Dödens ö. Hösten 2009 ställde Nationalmuseum ut verk av tyske romantikern Caspar David Friedrich, där en anslutande utställning visade samtida svenska konstnärer som följt i hans fotspår. Håfström fanns representerad med flera verk, där det tidigaste var Skogsaltaret daterat 1969, som refererar till Friedrichs kända Tetchenaltaret från 1807-08. Mr Walker bildar en bro till Håfströms egen barndom samtidigt som han också på ett tydligt sätt symboliserar kampen mellan det goda och det onda. Referenserna till andra konstnärer och andra världar är ständigt återkommande men till syvende och sidst är det kring Håfström själv som verken kretsar.

Informationen zur Auktion
Auktionshaus: Stockholms Auktionsverk
Titel: Modern Art & Works of Art
Auktionsdatum: 03.05.2010
Adresse: Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
[email protected] · +46 (0)8 4536750 · +46 (0)8 242407