Auktionspreisarchiv

Auktion: Contemporary
wurde versteigert am: 13. November 2012
Aktuelle Auktionen Auktionspreisarchiv

Jan Håfström, Den övre stationen

Archiv
Schätzpreis: 150.000 SEK - 200.000 SEK
ca. 22.354 $ - 29.805 $
Zuschlagspreis:  150.000 SEK
ca. 22.354 $
Los-Nr. 288, Aufrufe: 30

JAN HÅFSTRÖM född 1937 Den övre stationen Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1999. Akryl på duk, 200 x 400 cm. Utförd 1984-1999 PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Moderna, våren 2006, katalognr 1125 UTSTÄLLD Art Node, Stockholm 1999 Agueli museet, Sala 1999 Moskva 2000 S:t Petersburg 2001 Stavanger 2002 Dunkers kulturhus, Helsingborg 2003 Det ofullbordade mästerverket - Jan Håfström och Carl Gustaf Pilo, Nationalmuseum, Stockholm 2004-2005 Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 2009, avbildad på sid 216-217 i utställningskatalogen LITTERATUR Carl Johan Malmberg: Sällskap, Stockholm, 2001 Martin Sundberg: Tillvaratagna effekter - om Jan Håfströms konstnärskap och konstnärsroll, Stockholm 2005, sidan 281 Målningen är inspirerad av Joseph Conrads roman Mörkrets hjärta och har fått sitt namn efter Den övre stationen utmed floden i romanen. "Det skall sägas att Den övre stationen kom att bli ett alldeles speciellt skötebarn. Någonstans fick jag för mig att den - i min produktion - var den sista av sin sort. Och att den därför måste bli syntesen av allt jag velat från tidigt 80-tal. Det trasiga och förlorade, det sårade och åter helade. Svärtan, melankolin, döden. Allt som gjort det hela till ett så utmanande och - i varje steg - oförutsägbart företag skulle mötas i denna bild. Ambitionen var givetvis dömd att misslyckas och 1995 kändes det som om det stora schabraket hade kommit till vägs ände. Dess tyngd hade ökat avsevärt och utan spännram kunde jag knappt hantera den längre. Jag såg ingenting i den och var färdig att ge upp. I dylika trängda lägen brukar jag hälla upp en stadig Jameson utan is och öppna den slitna resväska där min mamma samlat mina barnteckningar. Det är en ritual inför det offer som förestår. Jag betraktar en teckning jag inte känner igen. En tjock flintskallig man med brutalt utseende sitter med korslagda ben på ett slags podium. Jag tänker hastigt på Marlon Brando i 'Apocalypse Now' och känner en egendomlig upphetsning komma över mig. Blicken fastnar på trappavsatsen: stolpar med avhuggna huvuden. Det är Kurtz i Joseph Conrads roman 'Mörkrets hjärta'. Varifrån kommer detta meddelande? Det är ju samma plats. Den hemska skogen i Tacitus berättelse. Bron i Sarajevo där skotten föll. Skuggspelet under valven där den ensamma kungen väntar på sin mördare. En stund senare är jag tillbaka i ateljén. Jag blandar en färg av titanvitt, neapelgult, bensvart och bränd umbra. Någonstans i det mörkaste Afrika finns svaret." Jan Håfström, utställningsprogram Nationalmuseum 2004-2005

Informationen zur Auktion
Auktionshaus: Stockholms Auktionsverk
Titel: Contemporary
Auktionsdatum: 13.11.2012
Adresse: Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
[email protected] · +46 (0)8 4536750 · +46 (0)8 242407