Jakub Zucker (1900 - 1981) Przedmieścia Paryża olej/płótno, 55 x 46 cm sygnowany p.d.: 'J.Zucker' OPIS: Pomimo iż Jakub Zucker na stałe mieszkał i tworzył w Nowym Jorku, w 1948 roku zakupił posiadłość w Arcueil na obrzeżach Paryża, w której urządził swoją pracownię. Ta podmiejska dzielnica dostarczała mu mnóstwa inspiracji do obrazów - od placów, parkowych alejek pełnych ludzi, knajpki, po niedalekie łąki i pastwiska. Urzekała go melancholia i jakby izolacja dzielnic, oddalonych od centrum wielkiego miasta; poza Arcueil malował też scenki i widoki z przedmieść Bievres, Verrieres - le - Buisson, Villejuif, Palaiseau. Prezentowany obraz jest jednym z przykładów osobistego podejścia do widoków paryskich przedmieść i obrzeży. W wieku 13 lat uciekł do Palestyny. Po 1913 roku uczęszczał do Szkoły Sztuk Pięknych Bezalel w Jerozolimie. W 1925 roku zamieszkał w Paryżu, gdzie uczył się w Academie Julian i Colarossi. Od 1927 roku wystawiał swoje prace w Salonie Jesiennym i des Tuileries. Po II wojnie światowej wyjechał do Nowego Jorku. Malował sceny rodzajowe, także związane z folklorem żydowskim, pejzaże, portrety i martwe natury. Estymacja: 10 000 - 18 000