Auktionsarchiv: Los-Nr. 1506

Ivar Arosenius, Lillan i pappershatt

Schätzpreis
18.000 SEK - 20.000 SEK
ca. 2.147 $ - 2.386 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1506

Schätzpreis
18.000 SEK - 20.000 SEK
ca. 2.147 $ - 2.386 $
Zuschlagspreis:

Objektsbeskrivning IVAR AROSENIUS 1878-1909 Lillan i pappershatt Signerad och daterad IA 07. Tusch på papper, 10,6 x 9,6 cm. PROVENIENS: Eva Arosenius, därefter i arv inom familjen UTSTÄLLD: Ivar Arosenius minnesutställning, Göteborgs Konstmuseum, 1958-59, katalognr 182 Ivar Arosenius Göteborgs Konstmuseum 2010 Ivar Arosenius Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 2010 LITTERATUR: Karl Asplund: Ivar Arosenius SAK 1928, avbildad s. 134 Nationalmuseum 1978, avbildad s. 156 Björn Fredlund: Ivar Arosenius Stockholm 2009, avbildad och omnämnd sidan 185

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1506
09.12.2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1506
09.12.2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407