Objektsbeskrivning IVAR AROSENIUS 1878-1909 Lillan i pappershatt Signerad och daterad IA 07. Tusch på papper, 10,6 x 9,6 cm. PROVENIENS: Eva Arosenius, därefter i arv inom familjen UTSTÄLLD: Ivar Arosenius minnesutställning, Göteborgs Konstmuseum, 1958-59, katalognr 182 Ivar Arosenius Göteborgs Konstmuseum 2010 Ivar Arosenius Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 2010 LITTERATUR: Karl Asplund: Ivar Arosenius SAK 1928, avbildad s. 134 Nationalmuseum 1978, avbildad s. 156 Björn Fredlund: Ivar Arosenius Stockholm 2009, avbildad och omnämnd sidan 185