Auktionsarchiv: Los-Nr. 769

Isaac Grünewald, Stilleben med blomsterkorg

Modern Art & Design
25.04.2012 - 26.04.2012
Schätzpreis
250.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 37.118 $ - 44.541 $
Zuschlagspreis:
640.000 SEK
ca. 95.022 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 769

Modern Art & Design
25.04.2012 - 26.04.2012
Schätzpreis
250.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 37.118 $ - 44.541 $
Zuschlagspreis:
640.000 SEK
ca. 95.022 $

ISAAC GRÜNEWALD 1889-1946 Stilleben med blomsterkorg Signerad Grünewald. Olja på duk, 92 x 74 cm. Isaac Grünewalds blommor tillhör fridens och den totala skönhetens rike, där den absoluta harmonin härskar. De var ett viktigt och avgörande motiv för honom; de var svaret på hans intensiva färglängtan. Inför hans ögon ordnade sig blommornas form och färg till en mäktig kör, målarens uppgift var att orkestrera den, hitta den rätta tonarten och harmonisera stämmorna. Detta var för konstnären ett uttryck för sann livsdyrkan. Isaac Grünewald betraktades av många samtida som inkarnationen av det fräckt nymodiga, som modernismens stridbare banérförare. Så också inom stillebenmåleriet, han kämpade ivrigt för att återinföra detta i den svenska konsten. Faktum var att denna konstart var synnerligen styvmoderligt behandlad av både kritik och publik under 1900-talets första decennium. Det svenska måleries historia tenderade att bli landskapsmåleriets historia. Men när Grünewald talar om stilleben är det framför allt hans älskade blommor som står i fokus. "Tänk på frukter ", sade han en gång, "päron, äpplen, druvor. De ligga orörliga och tunga, men tag blommorna! De äro fyllda av liv, ända tills de vissna ned, de sträcka sig mot solen, ha rytmiska, ja, ofta explosionsartade rörelser ". När konstnären i sin ungdom vågade sig på blomstermålningar, de första är från 1910, var han förstås både expressiv och djärv, men han behandlade dem ändå mycket mer behärskat än övriga motiv. Trots detta var kritiken stundtals inte nådig, men hans utställning med enbart blommor på Gummesons i Stockholm 1915 blev en stor framgång. Man har sagt att Isaac Grünewalds målargärning vore möjlig utan hans figurer men aldrig utan hans blommor. Blommor lockar ut målarglädjen mer än något annat, hos Grünewald kontrasterar deras harmoni och färgspel också mot hans oroliga och polemiska sinne. "Att följa blommornas rytm är kanske svårare än att följa en människas, emedan det är mycket svårare att tyda deras inre mening ". Om vi betänker att Isaac Grünewald brukade sitta och måla mitt i bland de växande blommorna förstår vi nog bättre vad han menar.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 769
25.04.2012 - 26.04.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 769
25.04.2012 - 26.04.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407