Auktionsarchiv: Los-Nr. 1127

Isaac Grünewald, Eftermiddagssol över Riddarholmen

Modern Art & Design
22.10.2013 - 23.10.2013
Schätzpreis
600.000 SEK - 800.000 SEK
ca. 93.521 $ - 124.695 $
Zuschlagspreis:
560.000 SEK
ca. 87.286 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1127

Modern Art & Design
22.10.2013 - 23.10.2013
Schätzpreis
600.000 SEK - 800.000 SEK
ca. 93.521 $ - 124.695 $
Zuschlagspreis:
560.000 SEK
ca. 87.286 $

ISAAC GRÜNEWALD 1889-1946 Eftermiddagssol över Riddarholmen Signerad Isaac G. Olja på duk 66 x 54 cm. Utförd 1918 UTSTÄLLD Expressionistutställningen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1918, katalognr 93 Efter att från 1908 ha studerat för Henri Matisse vid den då nystartade Académie Matisse i Paris reste Isaac Grünewald tillbaka till Stockholm och verkade för modernismens införande i Sverige. Han ställde ut tillsammans med hustrun Sigrid Hjertén och Leander Engström på Liljevalchs Konsthall i Stockholm 1918 under namnet "Expressionistutställningen". I en utställningskatalog beskrev författaren Pär Lagerkvist den expressionistiske konstnärens arbetssätt: "Expressionisten fångar på duken en stämning, en färgharmoni i avsikt att ge ett skönhetsintryck vars intensitet är god mätare av hans förmåga och konstnärliga lidelse. För att bringa upp denna intensitet till sin högsta potens avskiljer han från motivet allt oväsentligt, en massa naturalistiska element, förenklar verkligheten, utformar ej detaljen och lämnar arbetet medan det, naturalistiskt sett, ännu befinner sig på skissens stadium men från hans synpunkt är i sin slutgiltiga form eller i det ögonblick då den sensation han åsyftat förnimmes rikast och mest omedelbar - han bör vara virtuos på blotta antydningar som låter oss mera ana än veta". I denna stockholmsvy, målad omkring 1919, förevigar konstnären utsikten från ateljén i Stadsgården. Grünewald skildrar huvudstadens bebyggelse summariskt i ett expressionistiskt manér - förenklingen i både färg och form är tydlig. I bildens mitt ses sammanbindingsbanans järnvägsbro som förbinder Södermalm med Norrmalm, förbi Gamla Stan och Riddarholmen. Uppe till vänster ses det nybyggda Stadshuset som ännu inte fått sin karakteristiska lanternin med förgylld tornspira. Målningen är uppbyggd i markanta diagonaler som skapar ett snävt perspektiv. I konstnärens oeuvre, går som ett ledmotiv, hans passion för färgen som uttrycksmedel och precis som läromästaren Matisse ville Grünewald kunna omfatta sitt motiv med sinnenas lust och med omedelbar målarglädje. Changes Korrekt titel: Eftermiddagssol över Riddarholmen Utförd 1918 Utställde: Expressionistutställningen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1918, katalognr 93

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1127
22.10.2013 - 23.10.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1127
22.10.2013 - 23.10.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407