Auktionsarchiv: Los-Nr. 527

Indonesië. Ethnografie] Willem Frederik Versteeg (1824-1913). Uitgebreide brief

Auktion 06.06.2016
06.06.2016
Schätzpreis
1.500 € - 3.000 €
ca. 1.684 $ - 3.368 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 527

Auktion 06.06.2016
06.06.2016
Schätzpreis
1.500 € - 3.000 €
ca. 1.684 $ - 3.368 $
Zuschlagspreis:

aan "Très Honoré Mr. de Quatrefages", gedateerd "Amsterdam, ce 22e octobre 1871", en gesigneerd "Votre serviteur très obéissant W.F. Versteeg", met handgeschreven bijlagen geletterd A-D, totaal 36 tweezijdig in pen beschreven genummerde bladen, gevolgd door bijlage E: een platenindex (gepagineerd 37) en 8 (van 10) platen gepagineerd 38-42 (genummerd 1-5) en 45-47 (genummerd 8-10), samengebonden in contemporain halfperkament met marokijnen titelstrook op de rug, 28 x 22 cm. De platen 6 en 7 (portretten van inboorlingen) ontbreken; bovenscharnier aan binnenzijde kwetsbaar. Met ex libris van de befaamde antropoloog en etnoloog Ernest Théodore Hamy (1842-1908), oprichter van het Musée d'Ethnografique du Trocadero, Parijs, 1878. Hij is onder andere de auteur van "Crania Ethnica" (1875-1882) samen met De Quatrefages, van wie hij de opvolger was. Zie uitgebreid over Hamy: https://fr.wikipedia.org/wiki/Ernest_Hamy. W.F. Versteeg, luitenant-kolonel der genie van het Indische leger en Ridder in de Militaire Willems-Orde. Hij reisde twee decennia lang door Indonesië en staat vooral bekend om zijn Algemene atlas voor Nederlandsch Indië (1862). Zie uitgebreid over hem: https://nl.wikipedia.org/wiki/Willem_Frederik_Versteeg. Zie uitgebreid over de wereldberoemde Franse bioloog Jean Louis Armand de Quatrefages de Bréau (1810-1892): https://en.wikipedia.org/wiki/Jean_Louis_Armand_de_Quatrefages_de_Bréau. Zeer interessant manuscript betreffende drie grootheden (incl. Hamy) op het gebied van de ethnografie en Indonesische inboorlingen. De brief aan De Quatrefages beslaat de bladen 1-6 (12 pagina's). De Quatrefages had Versteeg op een congres in 1870 gevraagd om een Franse vertaling van artikelen van belangrijke vakgenoten die niet in het Frans waren uitgegeven. Het manuscript is hierop het antwoord van Versteeg, waarbij hij in de uitgebreide brief uitleg geeft over de bijlagen: A: Notes sur les races humaines qui habitent l'archipel indien, door W.F. Versteeg zelf (blad 7-24 en eigen paginering 1-36); B: Idées sur la population Alfoere, door Lüdeking (blad 25-26, 3 pagina's); C: Quelques notices sur les tribus et les races humaines de Sumatra, door Dr. C. Swaving (blad 27-34 en eigen paginering 1-16); D: Alforas (…) peuple qui habite l'intérieur des grandes îles de la mer Moluques, door John Crawfurd (blad 35-36, 4 pagina's); E. Platenindex in pen (1 pagina) en 7 gelithografeerde platen en een tekening in potlood van de mythische figuur Orang Koeboe.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 527
06.06.2016
Zwiggelaar Auctions
Witte de Withstraat 32 hs
1057 XZ Amsterdam
Niederlande
zwiggelaarauctions@gmail.com
+31 (0)6 47986138

Auktionsarchiv: Los-Nr. 527
06.06.2016
Zwiggelaar Auctions
Witte de Withstraat 32 hs
1057 XZ Amsterdam
Niederlande
zwiggelaarauctions@gmail.com
+31 (0)6 47986138